תנאי עמותה תקינה ואופן רישום כולל במשרד הדתות

#1
אנו כולל שלאחרונה הועמדה לרשותו עמותה שלא היתה כל כך פעילה, והיא שייכת לישיבה קטנה עם פנימיה. הכולל כשלוש שנים כבר רשום בדתות בעמותה אחרת קיימת ומבוססת, אבל כמו שהבננו שע"י תקינות עמותה שתהיה בעמותה זו שהועמדה לרשותנו כעת, נוכל שתהיה אפשרות לסעיף 46, שזה מגדיל את האפשרות לתורמים לתרום, כי יש להם החזר מסויים מהמדינה, וכן ע"י עמותה תקינה נוכל להיות עמותה עצמאית מצד משרד הדתות. אלא ששמענו שמועות סותרות לגבי האופן שנוכל להיות רשומים עצמאית בדתות. שמועה אחרת אמרה לנו שנצטרך להתארגן על שנתיים מראש לשלם את הדתות באופן עצמאי, אבל אח"כ הכל יחזור רטרואקטיבי, ושמועה אחרת אמרה כנ"ל, אלא שבשום אופן לא יהיה החזר רטרואקטיבי. וכן שמועה אחת אמרה שבשביל סעיף 46 צריך תקינות של שנה, ושמועה אחת אמרה שצריך שנתיים.

השאלה היא האם מישהו מהחברים יודע ידיעות מדוייקות ומקוריות בשני פרטים אלו? או היכן ניתן לברר זאת בנקל ובאופן מדוייק?
בתודה שמעון
 
#2
וכן שמועה אחת אמרה שבשביל סעיף 46 צריך תקינות של שנה, ושמועה אחת אמרה שצריך שנתיים.
בעיקרון לעניין סעיף 46, רק עמותה שיש לה "ניהול תקין" יכולה להגיש בקשה לסעיף 46.
וכדי לקבל את האישור לניהול תקין, העמותה צריכה להיות קיימת שנתיים.
 

אליהו דניאל

מנהל הפורום
חבר צוות
#4
תודה רבה.
וכשהיא קיימת שנתיים, איזה הגדרות בסיסיות של ניהול נצרכים שם כדי שיחשב ניהול תקין?
ברגע שהדוחו"ת של כל שנה מוגשים ואין איתם בעיות, רשם העמותות מעניק אישור ניהול תקין.
כמובן שהוא מתנה את זה ב"בדיקות עומק" שהוא יכול לעשות בכל רגע נתון, ואם יתברר שהעמותה לא מנהלת את החשבונות כמו שצריך, הוא מבטל את האישור.
 
נערך לאחרונה:

אליהו דניאל

מנהל הפורום
חבר צוות
#6
הם פשוט עושים "סקירת עומק" לעמותה, דהיינו, עושים מהתחלה את התאמת החשבוניות להכנסות, בודקים שאין העלמות כספים וכדו'.
שיצאה קבלה על כל תרומה (לכן חשוב לשמור את כל הקבלות והמסמכים לאורך זמן), שאין קירבת משפחה בעובדים בעמותה שלא לפי התקנות. ובקיצור, שהכל הולך לפי החוק.

להלן חוברת התקנות שיצאה ע"י רשם העמותות, בה מבוארים כל החוקים שצריך להקפיד עליהם.
 

קבצים מצורפים

#8
ישר כח גדול.
היכן אוכל למצא את הכללים עבור רישום דתות דרך העמותה, מה התנאים הבסיסיים לזה והאם מקבלים רטרואקטיבי?
בהמשך להסבר הנפלא של המנהל היקר @אליהו דניאל על קבלת ניהול תקין,
בהקשר לקבלת תקצוב של דתות, יש נהלים מסודרים מה צריך להגיש ואיך בשביל לקבל, אבל ברור שהתנאי הבסיסי זה להחזיק כולל במשך שנתים ורק אח"כ אפשר להגיש את הבקשה (ולא מקבלים רטרו כלום) אלא הם רוצים לראות שאתה רציני ומחזיק כולל שנתיים ומשלם ורק אח"כ הם מסכימים לתקצב אותך.

בהצלחה
 
#10
וכן שמועה אחת אמרה שבשביל סעיף 46 צריך תקינות של שנה, ושמועה אחת אמרה שצריך שנתיים.
בעיקרון לעניין סעיף 46, רק עמותה שיש לה "ניהול תקין" יכולה להגיש בקשה לסעיף 46.
וכדי לקבל את האישור לניהול תקין, העמותה צריכה להיות קיימת שנתיים.
רק לשם דיוק:
גם עמותה חדשה יכולה לקבל אישור לפי סעיף 46, אם יש לה 'אישור על הגשת מסמכים' (אישור ניהול תקין זמני המתקבל בשנתיים הראשונות), ודוח מבוקר אחד לפחות. במקרים מיוחדים ניתן אף לפני שיש דוח מבוקר.
עמותה לא חדשה (למשל כפי שצויין בשאלה "עמותה שלא היתה כל כך פעילה") אשר עברו למעלה משנתיים מאז שנרשמה חייבת אישור ניהול תקין.
 
#14
אבל ברור שהתנאי הבסיסי זה להחזיק כולל במשך שנתים ורק אח"כ אפשר להגיש את הבקשה (ולא מקבלים רטרו כלום) אלא הם רוצים לראות שאתה רציני ומחזיק כולל שנתיים ומשלם ורק אח"כ הם מסכימים לתקצב אותך
מה המינימום שנקרא מבחינתם להחזיק את הכולל שנתיים.
כלומר, אני כיום רשום בדתות בעמותה אחרת, ומוסיף לאותה עמותה סך מסויים, והיא מוציאה צ'קים לאברכים כל חודש בסך הכולל, ומהעמותה השניה (הנ"ל שהועמדה לרשותנו) אנו נותנים צ'קים נוספים להשלים את המלגה לאברך, ובכך אנו מרויחים שבינתיים יש פעילות של תרומות ומלגות מהעמותה שאנו רוצים לבסס לעצמנו.
השאלה היא כמה מינימום נצטרך שיהיה בצ'קים של ההשלמה, במשך השנתיים הללו, כדי שיחשב שאנו מתחזקים את הכולל מבחינת משרד החינוך?
ואם צריך סכום של למעלה מתמיכת הדתות, אז האם יעזור שנדווח להם שבנוסף למלגות שבאו מעמותה זו היה גם סך של דתות מעמותה אחרת?
 
#15
תנאי ראשון להכללת תלמיד ברשימת מקבלי המלגות בשנתיים הנדרשות הוא שהתלמיד לא רשום בשום כולל אחר בשנתיים אלו!
עליכם להוכיח כי שילמתם מלגות לרשימת אברכים שלא קבלו במשך שנתיים דתות ולא היו רשומים בכולל מתוקצב.
ראו כאן
אני ממליצה לשוחח עם מנהלי כוללים אחרים שהגישו בקשה לתמיכה בשנים האחרונות ולהתייעץ אתם, אם תמצאו מישהו כזה.
המציאות היא שבשל התנאי הקשוח הנ"ל רוב או אולי כל הכוללים החדשים בשנים האחרונות נרשמו כסניפים של כוללים קיימים, ואין בנמצא כולל שצלח את בקשת התמיכה ככולל חדש (לפחות כידוע לי).
 
נערך לאחרונה:
חלק עליון